Wellness Resort: Canyon Ranch Arrives to Turkey!

NewsJune 7, 2016
Wellness Resort: Canyon Ranch Arrives to Turkey!

Mel Zuckerman’ın 50. yaşı sadece kendisi için değil, tüm dünya için bir dönüm noktası oldu. Zuckerman, kendi sağlık sorunlarına çözüm üretmek için gittiği bir sağlık merkezinden aldığı ilhamla, Canyon Ranch’i açtı. Zuckerman, yaşlanmaya doğru hızla ilerlediğini hissettiği o günleri şu sözlerle anlatıyor: “50 yaşında çok çalışan, az hareket eden, iyi beslenmeyen, fazla kilolu bir adamdım. Hayatımdaki stres ve yaşam tarzım beni erken yaşlanmaya doğru hızla itiyordu. O dönemde Kaliforniya’da bulunan bir zayıflama merkezine gittim. 10 gün kalmayı planlayarak gittiğim merkezden, dört hafta sonra eşimi arayarak “Buraya gelmelisin, çünkü hayatımın kalan yıllarını nasıl yaşamak istediğimi sana göstermek istiyorum dedim.” Zuckerman, kendisi için yeni bir dünyanın kapılarını aralayan bu 4 hafta tamamlandığında, Arizona’da 1960’lardan kalma bir dinlenme merkezi olan Double U Ranch’i gözüne kestirdi ve satın aldığı bu merkez, Canyon Ranch’in ilk adımı oldu. Günümüzde Amerika’nın en iyi spa merkezi olarak bilinen bu kompleks, şimdi Türkiye’de, Kaplankaya’da açılıyor. Capital Partners tarafından geliştirilen Kaplankaya projesinin ilk bölümünde yer alacak olan Canyon Ranch, 1 Temmuz’dan itibaren misafirlerine kapılarını açmaya hazırlanırken, kurucusu bu yeni tesisi “Şimdiye dek kurulan Canyon Ranch’ler içinde en iyisi olacak” sözleriyle tanımlıyor. Zuckerman, kendi sağlıklı yaşam yolculuğundan edindiği deneyimleri bugün misafirleriyle, daha uzun ve genç yaşamak başlığıyla verdiği seminerlerle paylaşıyor. Bir kamp dönemi değil, yaşam stilinizi zenginleştirecek ipuçları vaad ediyor.

Türkiye’nin sağlıklı yaşam alanındaki iddiasını gösterecek bu projede, insan yapısı ve doğal alan uyumu her adımda ön planda.

Kaplankaya Canyon Ranch projesi, insan yapısı ve doğal alan arasında uyumlu entegrasyona duyarlı alanlar tasarlayan Office of Architecture in Barcelona (OAB) ve şirket ortağı mimar Carlos Ferrater tarafından gerçekleştirildi. Bireye özel, benzersiz ve kalıcı mimari yapılar oluşturma felsefesiyle yola çıkan ekip; topoğrafya, bitki örtüsü, denize uzanan tepelerin yamaçları, öğle güneşi gibi unsurlar ve çok daha fazlasını bir araya getirerek bölgenin kişiliğini korumayı hedefledi. Kaplankaya topoğrafyasına uyum içinde entegre olan mimari yapılar; bir yandan mahremiyet ve rahatlama atmosferini korurken, bir yandan da bölgenin bütününü kapsayıcı bir ortam oluşturuyor. Akdeniz samimiyetini Ege atmosferiyle buluşturan bu yapılar; evin merkezi açık avlu etrafında toplanan, kesintisiz deniz ve ufuk manzarasına sahip olan odaları ile mimaride geleneksel Türk yaklaşımı ile Akdeniz mimarisini buluşturuyor. Her konut, kendine özel bir tarzda yaratılan ve kendi dünyasını yaratan iç mekanlara da sahip. Capital Partners tarafından geliştirilen, 1 Temmuz’dan itibaren misafirlerine kapılarını açmaya hazırlanan Kaplankaya projesinin ilk bölümünde yer alacak olan Canyon Ranch’in yıl boyunca hizmet verecek merkeze bağlı 76 villayı kapsayan bir konut mahallesi de bulunuyor. Canyon Ranch, sağlıklı yaşamı benimseyenlere ya da düzensiz hayata dur demek isteyenlere derin bir nefes aldıracak…

 

Author: Tutku Çetinkaya

RELATED POSTS