2022’nin Öne Çıkan Belgeselleri

Arts & CultureMay 5, 2022
2022’nin Öne Çıkan Belgeselleri

Merak ettiğimiz figürlerin hayatıyla tanışacağımız günler yakında. Sosyal bir konuyu tarihsel bir mercekten sunan belgeseller için 2022 verimli bir yıl olmaya devam ediyor. 

Belgeseller genellikle bilinmeyen hikayeler anlatırken geniş bir izleyici kitlesine farkındalık uyandırır. Sonuçta bilgi, ilham ve eğlence için en iyi kaynaklardan biri. Bazen sevdiğimiz bir ikonun hayatını merak ettiğimiz için izliyoruz, bazense tarihi merak ediyoruz, daha fazla şey öğrenmek istiyoruz ya da kısacası ilham arıyoruz. 

Belgesel için neyse ki 2022 yılı oldukça verimli bir yıl. Marilyn Monroe’dan Kanye West’e, Andy Warhol’dan Bill Cosby’e merak edilen birçok figürün hayatını başkalarının gözünden izleyebileceğiz. 

The Princess

Prenses Diana hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu düşünürsek düşününelim, yine de doyum noktasına ulaşamayacağız. The Princess, Diana merakının hala zirvede olduğunun kanıtı. The Crown’un son sezonu ve Spencer sayesinde, Diana’nın hayatına yeniden bir ilgi söz konusu. HBO tarafından yayınlanan belgesel Paris’teki bir turistin elde çekilmiş görüntülerle başlıyor. Kraliyet ailesi içinde yaşadığı zorluklar bir yana, bu ilginin onu nasıl etkilediği hakkında bilgi veriyor. İronik ki prensesin üzerineki açgözlü ilgi hala sona ermedi.

We Need To Talk About Cosby  

70’lerde “Amerika’nın Aile Babası” olarak bilinen Bill Cosby cinsel taciz iddialarıyla sadece ABD’de değil tüm dünyaya damga vurmuştu. Cosby’nin hayatına dokunmuş olanlardan dinlediğimiz belgesel, Cosby’nin mirasını özellikle de Siyah Amerika için nasıl bağlamsallaştırdığı açısından önemli.

Jeen-Yuhs 

Son dönemin belki de en çok konuşulan rapçisi Kanye West, gerek Kim Kardashian ile olan sansasyonel ilişkisi gerekse rekor kıran Donda albümü ve başkanlık adayıyla hayatını merak ettiriyor. Kanye West’in büyürken yanında olan arkadaşlarından Coodie, arkadaşının ileride çok büyük bir sanatçı olacağını düşünüyor ve daha ilk albümü bile çıkmamışken onu kameraya almaya başlıyor. Sıcak bir derlemeden oluşan ve bol ilhamlı 7.5 saatlik belgesele şans vermeye değer. 

Driving Home 2 You

7 Grammy adaylığıyla 2022’nin en iyi çıkış yapanlarından Olivia Rodrigo bir hayli genç olmasıyla öne çıkıyor. Disney+ tarafından yayınlanan belgeselde 75 dakika boyunca, Rodrigo’nun gişe rekorları kıran hit albümü SOUR’un yapımını anlatışını izliyoruz. Punk alt tonlu pop albümü esas olarak kalp kırıklıkları ve duyguları olan bir genç olarak büyümenin sıkıntısını anlatıyor ve Rodrigo, zaman zaman yıkıcı şarkı sözlerinin arka planından bahsediyor.

Gaming Wall Street 

2021 başında Amerikan piyasasını yerinden oynayan Game Stop olayını hatırlıyor musunuz? HBO Max tarafından yayınlanan 2 bölümlük dizide Game Stop sıkıntısına yol açan ve Wall Street’i paniğe sürükleyen modern Robin Hood masalını anlatıyor. Belgeselin ilk bölümünün ortaya koyduğu gibi,  birçoğu r/wallstreetbets alt başlığı altında birleşmiş bağımsız oyunculardan oluşan ve Reddit’de organize olan bir grubun hisse satın almaya başlamasıyla olaylar öyle büyüyor ki Biden Hükümeti duruma el koymak zorunda kalıyor. 

Andy Warhol Diaries 

Eserleriyle belki de aklımızda en çok yer edinen sanatçı Andy Warhol, günümüz teknolojisiyle gerçek anlamda hayata dönüyor. Nitekim yapay zeka sayesinde The Andy Warhol Diaries belgeselini, kendi sesiyle dinliyoruz. Adını sanatçının günlüğünden alan The Andy Warhol Diaries, yakın arkadaşı Pat Hackett tarafından düzenlendi. Warhol’un kendi hayatını kendi ağzıyla anlatıyor gibi görünmesi belgeseli diğerlerinden ayırıyor. Oyuncu Bill Irwin tarafından okunan ve Warhol’un Pittsburgh aksanının, bir metin-konuşma algoritması kullanılarak yapay zeka sayesinde sanatçının gerçek sesinin bir taklidi yapılıyor.

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

Netflix tarafından yapılan belgeselde geçen marka, hepimizin bir şekilde hayatına dokundu. 2000’lerin fenomen haline gelen giyim markası, ne oldu da bir anda hayatımızdan çıktı?Abercrombie & Fitch’in 1990’ların sonundan 2000’lere kadar olan muazzam başarısına ve tartışmalara odaklanan yeni belgeselde şirketin toksik kültürü ve toplu davadaki orijinal katılımcılardan bazılarının röportajlarını içeriyor.

The Mystery of Marilyn Monroe: Unheard Tapes 

Uçusan beyaz elbisesi, sarı saçları, seksi cazibesi ve trajediyle biten hayatı. Çocukluğundan başlayarak başarısız ilişkilerine ve evliliklerine ve nihayetinde Kennedylerle olan ilişkisi anlatılıyor. İntiharının şaibeli olduğu söylenedursun, Netflix belgeselinin açıklama kısmındaki cümle dikkat çekici: “Gençliğini mercek altına alan ve kalbine yakın tuttuğu sırlarla birlikte ün kazanan belgesel, ikonun hakkını vermeye çalışacak.”

Lucy and Desi 

Bir kısmımız adlarını ilk defa duysak da ABD’de eğlence sektörünün mihenk taşlarındanlar. Belgesel, eğlence tarihinin en üretken çiftlerinden Lucy ve Desi’nin kalıcı mirasını araştırıyor.  Birbirlerine olan aşkları, televizyon tarihinin en etkili şovuna öncülük etti. Lucy sonunda kendi televizyon şovunu yapma fırsatı bulduğunda gerçek hayattaki eşi Desi’nin kocası olarak seçilmesinde ısrar etti. Olasılıklara meydan okuyarak, ekranda ve kameraların arkasındaki ortamı yeniden icat ettiler. Lucy ve Desi, bu iki dikkat çekici öncünün perde arkasındaki haline samimi bir bakış.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS