Damien Chazelle’in Yeni Filmi: Babylon

NewsMay 12, 2022
Damien Chazelle’in Yeni Filmi: Babylon

Margot Robbie, Brad Pitt ve Tobey Maguire’lı yeni film; 1920’lerde sinemada sesin kullanılmasının ardından endüstride yaşanan sancıları ele alarak yılın en ses getiren filmlerinden biri olmaya aday.

2016’da en iyi yönetmen Oscar’ını kazandığı Whiplash, First Man ve La La Land gibi müzikal filmlere duyduğu iştahla zaten çok iyi tanıyor olsak da Damien Chazelle yeni bir başyapıtla karşımıza çıktığı için heyecanlıyız. Hollywood’da çığır açması muhtemel Babylon, bir nevi özüne dönüyor. Nitekim sinema sektörünün hikayesini anlatıyor. Sinemanın sesli olması gibi kültürel bir devrimi işleyen film Charlie Chaplin ve John Gilbert gibi gerçek figürlere yer verecek olsa da gerçek ve kurmaca karakterleri daha modern bir endüstriye doğru, taklit ve abartılı oyunculuk, diksiyon çalışması gibi zor süreçlerden geçerken göreceğiz. 2014’ten beri ilk defa beyaz perdede göreceğimiz ve Charlie Chaplin’i canlandıracak Tobey Maguire, Clara Bow rolünde Margot Robbie ve John Gilbert rolünde Brad Pitt’i izleyeceğimiz kesinleşti. Sinemanın tartışmasız en göz alıcı ve büyülü döneminden şimdi bildiğimiz filmlerin ve yıldızların ortaya çıkış sürecinin günümüzün en sevilen oyuncularıyla hayat bulması görseller yayınlanmasa da heyecanlandırmaya yetiyor. Ancak bu, setten fotoğraf sızdırılmadığı anlamına gelmiyor. 

Filmin konusu ve yıldız oyuncular dışında her şeyden önce, Damien Chazelle bir “hit maker”. İlk uzun metrajlı filmi Whiplash, birçok kişi tarafından yirmi birinci yüzyılın en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilirken bir diğer popüler filmi La La Land, kendisine henüz 32 yaşında En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştı. 

Çekimleri tamamlanan filmin vizyon tarihi sayısız ertelemenin ardından şu anlık 6 Ocak 2023. Chazelle’in Hollywood’daki melankolik dokunuşunu göz önünde bulundurursak, sinemanın değişim dönemine bakışın duygusal açıdan zengin olmasını bekleyebiliriz.

Author: Sıla Sağlam

RELATED POSTS