Dreamland | Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas

NewsNovember 2, 2023
Dreamland | Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas

Tim Burton’ın, 1993 yapımlı kült stop-motion animasyon filmi The Nightmare Before Christmas, 30. yıldönümünü McNay Sanat Müzesi’nde ziyarete açılan “Dreamland” adlı özel sergiyle kutluyor. 

Tim Burton’ın kaleminden çıkan ve Cadılar Bayramı klasikleri arasında yer alan The Nightmare Before Christmas filmi, Halloween Kenti’nin “Balkabağı Kralı” olmaktan usanan Jack Skellington’ın hayatında yeni ve heyecan verici bir şeyler bulma isteğiyle birlikte Christmas Kenti’ni keşfetmesini ve noel gecesi çocuklara oyuncak dağıtma görevini Noel Baba’dan devralmasını konu alıyor. Yayınladığı 1993 yılından beri zamanla gördüğü ilgiyle kült animasyon filmlerinin arasına giren The Nightmare Before Christmas’ın 30. yılını kutlamak için Teksas’taki McNay Sanat Müzesi’nde “Dreamland” adlı sergi düzenleniyor. 

Küratörlüğünü Kim Neptune’nin yaptığı sergide, yapımı üç buçuk yıl süren filmde kullanılan orijinal maketler ve küçük ölçekli modeller görülebiliyor. Tüm bu objeler müzeye bağlı olan Tobin Tiyatro Sanatları Koleksiyonu’na 1994 yılında dahil edildi. Ziyaretçilere Burton’ın Oogie Boogie, Bone Crusher ve sevilen kahraman Jack Skellington’dan oluşan kadroyu yeniden tanıtan sergi, çeşitli sanat eserleriyle birlikte yaratılan küçük modelleri ve maketleri filme özgü fantastik bir anlatımla keşfedebiliyor. Dreamland, 14 Ocak 2024’e kadar sergilenmeye devam decek. 

Author: Yiğitcan Genç

RELATED POSTS