Golden Globes’daki Siyah Hakimiyeti!

NewsJanuary 8, 2018
Golden Globes’daki Siyah Hakimiyeti!

Ne yazı ki 2017’de Hollywood’a damgasını vuran etkileyici filmler değil cinsel taciz skandalları oldu. Bu durumun herkesin gözünün önünde, Hollywood’ta bile bu denli gerçekleşebilmesi sektörü derinden sarsarken kadın oyuncuları da birleştirdi. Hollywood’un güçlü kadın oyuncuları, erkek iktidarının altında ezilen kadınları korumak, en çok da yalnız olmadıklarını hatırlatmak üzere ‘Time’s Up’ ismini verdikleri bir platform ile bir araya geldi.

Sektörün önde gelen 300 kadının birlikte hazırladıkları bu dijital platformun kurucuları arasında; Angelina Jolie, Natalie Portman ve Meryl Streep gibi sinema tarihinin görkemli isimleri yer alıyor.

Time’s Up hareketi, 1 hafta gibi kısa bir zamanda yaklaşık 15 milyon dolarlık bir fonu elde ederek büyük bir başarı yakalamıştı. Bugün ise platformun en güçlü eylemine şahitlik ettik. 75. Altın Küre Ödülleri’ne katılan tüm kadın oyuncular bu konudaki farkındalığı arttırmak üzere törene siyah elbiseleriyle katıldı, erkekler ise yakalarındaki “Time’s Up” rozetleri ile onlara eşlik etti. Bugüne kadar etkinliğe katılmamış bir çok aktivist kadın ise Hollywood yıldızlarına kırmızı halıda eşlik etti.

75. Altın Küre Ödülleri’nden yükselen kadın dayanışması cinsel istismara dikkat çekmeye ve kadın – erkek eşitliğinin sağlanması için herkesi sağ duyulu olmaya davet ederken Golden Globes’ta tarihinin en politik gecesini geride bırakmış oldu.

Oprah Winfrey, kürsüdeki yerini aldığında ise gecenin en ihtişamlı zamanı da başladı. Erkek egemenliği altında ezilen kadınların korkusuzca sesleri çıkarmaları gerektiğini vurgulayan konuşmasında Winfrey, ‘Erkek iktidarının zamanı geçti!’ sözleriyle tüm dikkatleri üzerine çekti.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fN5HV79_8B8

Author: Duygu Bengi

RELATED POSTS