Kutlayamayanlar İçin Bir Kutlama

MusicNewsOctober 21, 2021
Kutlayamayanlar İçin Bir Kutlama

Elektronik müziğe yaptığı kişisel, alışılmamış dokunuşlar ve beraberinde eşlik eden güçlü sözleriyle 2000’li yılların ortasında büyük bir başarıya sahip olan ve dünya genelinde pek çok listenin başını çektiği bir kariyer çıkışı yapan Stromae son albümünü 2013 yılında yayımlamıştı. Sonrasında ise uzun bir sessizliğe gömülmüş ve üç sene önce kardeşi ile beraber kurduğu moda markası olan Mosaert’in lansmanı için “Defiler” isimli parçayı besteleyip yayımlamıştı. Sanatçı 15 Ekim’de ise özlenen müziğinin geri dönüşünü Sante’yi yayımlayarak duyurdu.

“Lets celebrate those who cant celebrate / For once, I want to raise my glass to those who dont have it,” Sözleriyle şarkıda kendi deyimiyle “para karşılığı insomnia olan” işçi sınıfını kutlayan bir yönü şefkatli bir yönü ise keskin Sante’nin sözlerini aynalayan klibinin yönetmenliğini ise Jaroslav Moravec ve Stromae’nin kardeşi Luc Van Haver yapıyor. Klipte Stromae’nin sözlerine ve notalarına eşlikçi olarak denizcileri, garsonları, aşçıları kendi iş rutinleri içerisinde Stromae’nin yönlendirmeleri ile dans ederken görüyoruz. Onlar adına kutlama yapmak isteyen sanatçı klipteki anlatıda bir nevi kırılamayan bir rutin ve döngüyü kendi müziği ile kırıyor.

Önceki işlerinde de olduğu üzere Stromae, dans etmeye uygun tınıları beklenmedik sarsıcılıktaki sözleriyle harmanlıyor ve ruhumuzun farklı köşelerine temas ediyor. Sante’yi dinlemek ve bu kutlamaya katılmak için linki takip edebilirsiniz.

Author: Naz Başaran

RELATED POSTS