Listening Forest

Arts & CultureSeptember 1, 2022
Listening Forest

Crystal Bridges Amerikan Sanatı Müzesi’nin Kuzey Ormanı, bu yıl sanatçı Rafael Lozano-Hemmer’ın sürükleyici enstalasyonlarının yer aldığı yeni bir interaktif sergi olan Listening Forest’ın lansmanı ile parlıyor. Halkın katılımını davet eden ve dünya çapında tanınan Meksikalı-Kanadalı sanatçı bir dizi spiritüel eseri sergileyecek.

Robotik ışıklar, dijital fıskiyeler, yapay zeka ve telematik ağlar gibi teknolojileri kullanarak halkın katılımı için platformlar yaratan Lozano-Hemmer, bu kez Listening Forest sergisiyle bugüne kadarki açık hava enstalasyonlarının en önemli gösterimine imza atacak. Lozano-Hemmer, Listening Forest’da ziyaretçinin varlığına ve katılımına yanıt veren, bireylerin benzersiz fiziksel özelliklerini vurgulayan ve aynı zamanda yabancılarla manzara arasında bağlantılar oluşturan sanat eserleri yaratıyor. Sanatçı, “Listening Forest, ister kalp atış hızını veya vücut ısısını ölçerek, ister yüz özelliklerini analiz ederek veya kendi sesli mesajlarını küratörlü sözlü tarihlerle paylaşarak olsun, izleyicilerin ilgisini benzersiz şekillerde çekmeyi vaat ediyor” olarak sergiyi betimliyor. “Sanat ve teknolojiyi birleştirerek hikayelerimizi paylaşabiliyor, yakınlık yaratabiliyor ve topluluk duygumuzu güçlendirebiliyoruz. Listening Forest’da halk, sanat eserinin ayrılmaz bir parçası olacak.” sözlerini ekliyor. Enstalasyonlar, ziyaretçilerin ormandaki birbirlerine olan bağlılığını vurgularken merak, mutluluk ve yansıma duygularını yaratmayı amaçlıyor. Ormandaki bu interaktif oluşum aynı zamanda “ortak amaç” olgusuna dikkat çekiyor.

Yabancıları ve ormandaki ışık demetlerini birbirine bağlayan iki özdeş nabız algılama istasyonunun olması, bir ziyaretçinin ısı imzasını kaydeden ve bu enerjiyi çevreleyen alanı görselleştiren bir termal kameraya sahip olması gibi birçok deneyimsel faktörüyle sergi, sizi alışılmadık bir atmosfere götürüyor ve konuklara sürükleyici bir sanat deneyimi sunuyor.

Gece tecrübe edilecek şekilde tasarlanan sergi 31 Ağustos 2022 – 1 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında görülebilecek.

Author: Pelin Kalkan

RELATED POSTS