Neşeye Övgü

Arts & CultureDecember 28, 2020
Neşeye Övgü

“Ode an die Freude” kadın sanatçıların işlerinin teşhiri konusunda payına düşeni yapmaya kararlı bir insiyatif olarak karşımıza çıkıyor. Yaratılan eserlerin gerek yaratımlarında gerekse kullanımlarında pozitif etik değerlerin üst seviyelerde tutulmasına dikkat edilirken, kurulan bu platform, kadınların dayanışma halinde yaratıcılıklarını ön plana çıkaran işleri sergileyebilmeleri açısından etkin bir rol oynuyor.

“Ode an die Freude” Alman şair Friedrich Schiller tarafından yazılan ve türkçe karşılığı “Neşeye Övgü” olan bir şiir. Aynı zamanda Beethoven’ın 9’uncu senfonisinin son kısmında kullanılan bahsi geçen lirik övgü, doğaya ve ilahi güce olan güvene bir yakarış olarak Ode an die Freude’nin prensiplerinden biri haline geliyor. Doğanın sunduklarından esinlenerek ortaya konulan ve hem minimalist hem de sürdürülebilir bir estetikle yaratılan aksesuarlar, kıyafetler ve dekorların listelendiği platformun manifestosu bizlere böyle yansıtılıyor;

At its core
“Ode an die Freude”
is a place
to come together as women, connect,
create,
learn,
support each other
share ideas, feelings, thoughts and history.
All Artists and businesses
on this site are run by women that’ve made positive,
ethical choices
in the ways
they create and operate.

“Ode an die Freude” platformunun çeşitli sanatçıların eserlerinden kesitler paylaştıkları özgün instagram sayfasını ziyaret etmeniz sizleri sürreal yaklaşımlarından esinlenmenize sevk ederken kıyıda köşede kalmış mücevherleri keşfetmenize yol açacak.

Author: Sıla Demiral

RELATED POSTS